среда, 21. децембар 2011.

ŽELUDAC

Napisao Milan Stanić 20.12.2011

Želudac

Zeludac (grc. Gaster, lat. ventriculus) je prosireni deo kanala za varenje koji se pruza od jednjaka (oesophagus) do dvanaestopalacnog creva (duodenum). Svojim gornjim delom zeludac komunicira sa jednjakom preko kardijacnog otvora (ostium cardiacum) a svojim donjim krajem komunicira sa dvanaestopalacnim crevom preko piloricnog otvora (ostium pyloricum).

Po svom obliku zeludac podseca na uspravljenu udicu, ciji je savijutak okrenut udesno i unazad. Na zelucu se razlikuju duzi, vertikalni i kraci, horizontalni deo. Ta dva dela zeluca zaklapaju jedan sa drugim prav ugao, otvoren udesno i unazad.

Vertkalni deo zeluca sastoji se iz kardije, zeludacnog dna i tela zeluca. Kardija (pars cardiaca) predstavlja deo zeluca koji okruzuje ostium cardiacum. Dno zeluca (fundus gastricum) je gornji, manji segment vertikalnog dela zeluca koji se nalazi iznad i ulevo od kardije. Dno zeluca ima oblik svoda, konkavnog nanize. Telo zeluca (corpus gastricum) predstavlja donji, veci segment vertikalnog dela zeluca. Ono se pruza od zeludacnog dna nanize i napred, a na svom donjem kraju suzava se i prelazi u horizontalni deo zeluca.

Horizontalni deo zeluca naziva se pilorizni deo (pars pylorica). Njegov levi, siri deo predstavlja predvorje pilorusa (antrum pyloricum), a desni, uzi deo je piloricni kanal (canalis pyloris).

Cvrst trbusni zid odrzava kao kakav dobar, sirok, pojas sve trbusne organe pa i zeludac na njihovom normalnom, prirodnom mestu. Medjutim kada trbusni zid oslabi, usled opste slabosti ili inace, ili kada se rastegne, narocito kod zena za vreme trudnoce, trbusni organi pocinju da gube svoje normalno leziste u trbuhu i da se spustaju. No na spustanje trbusnih organa deluju i drugi uzroci, kao sto su neuredna ishrana, preterano uzimanje hrane odjedanput, lose varenje, neuredno praznjenje creva, preterana mrsavost itd.

Нема коментара:

Постави коментар