уторак, 20. децембар 2011.

POLISAHARIDI

Napisao Milan Stanić


Polisaharidi

Mehanizmi antitumorskih i imunomodulacionih dejstava polisaharida iz pomenutih gljiva.

Sta su polisaharidi i kako deluju?

Polisaharidi, odnosno beta glukani pokazuju svoje imunomodulirajuce dejstvo uglavnom preko aktivacije imuno-odgovora organizma domacina, odnosno celija imunoloskog sistema koje su vazne za homeostazu odnosno stvaranja ravnoteze izmedju imuno-celija (makrofaga, monocita, neutrofila, "NK" celija (prirodne ubice, dendriticnih celija) i hemijskih prenosnika (citokina poput interleukina, interferona). Beta glukani se smatraju modifikatorima bioloskog odgovora 'biological response modifiers' a to znaci da:

- ne skode i ne opterecuju telo;
- pomazu organizmu da se adaptira na stres, bioloski ili onaj iz okruzenja;
- pokrecu nekarakteristicnu aktivnost tela, podrzavaju neke ili sve njegove vazne sisteme, ukljucujuci nervni, hormonski i imunoloski, kao i regulatorne funkcije.

Sposobnost polisaharida da poboljsaju ili uguse imunoloske reakcije zavisi od brojnih faktora, ukljucujuci i dozu, nacin, vreme i ucestalost davanja, mehanizam ili mesto delovanja. Oni se vezuju za povrsinske receptore raznih imuno-celija i aktiviraju ih. Dvosmerna regulacija funkcije imuno-sistema, odnosno cinjenica da on moze da se poboljsa ili da se oslabi zove se imunomodulacija i cini se da potice iz istog mehanizma u telu.

Kada Cordyceps damo organizmu ciji je imunoloski sistem oslabljen usled bolesti kao sto su rak, hepatitis ili HIV infekcija, broj i aktivnost belih krvnih zrnaca raste. Suprotno tome, ako preparat koji sadrzi Cordyceps damo nekom sa hiperaktivnim imunitetom, kao sto je slucaj kod pacijenata obolelih od lupusa, limfoma i reumatoidnog artritisa, broj i aktivnost belih krvnih zrnaca opadaju, a raste broj crvenih krvnih zrnaca.

Kako je moguce da se isto jedinjenje kod nekih organizama ponasa kao imuno-stimulator, a kod drugih kao imuno-depresant? Po svemu sudeci, odgovor lezi u mehanizmu diferencijacije proizvodnje krvnih celija koje se proizvode u kostanoj srzi, pre svega u dugim kostima nogu. Napustajuci kostanu srz kao nezrele, ove celije putuju do drugih organa gde sazrevaju u odredjene tipove krvnih celija, kao sto su crvena krvna zrnca, T celije, celije prirodne ubice i ostale. Izgleda da Cordyceps ima uticaja na mehanizam diferencijacije koji signalizira telu gde treba da posalje te nezrele celije.

Taj mehanizam jasno je naznacen u studijama koje se bave nacinom na koji Cordyceps utice na sazrevanje celija leukemije (Chen i ostali, 1997.) Ova imunomodulacija na nivou diferencijacije protiv bolesti deluje kao prirodna bomba. Telo dobija signal da treba da se bori protiv bolesti, prouzrokovane bilo padom ili povecanjem imuniteta.

"Osnovne tacke antitumorskog i imunomodulacionog dejstva polisaharida u Cordycepsu i medicinskim pecurkama su:
- prevencija nastanka malignih oboljenja putem redovnog konzumiranja medicinskih pecuraka ili njihovih preparata,
- direktno antitumorsko dejstvo protiv raznih alogenih i sinogenih tumora, imunopotencirajuce dejstvo u klinickim uslovima u kombinaciji sa hemoterapijom (poboljsanje kvaliteta zivota, ublazavanje propratnih efekata hemioterapije i terapije zracenjem) efekat prevencije metastaza."

Humane epidemioloske studije sprovedene u Japanu i Brazilu sugerisu da redovna konzumacija odredjenih lekovitih pecuraka tokom duzeg vremenskog perioda znacajno smanjuje rizik od pojava raka. Sve je veci broj dokaza da redovno uzimanje jakih lekovitih pecuraka moze imati efekat prevencije raka, visoku antitumorsku aktivnost i ogranicenje metastaza tumora.

Antitumorno dejstvo polisaharida zahteva netaknute T celije!!!

Polisaharidi iz pecuraka ne napadaju direktno celije raka, vec antitumorsko dejstvo proizvode aktivacijom razlicitih imuno-odgovora domacina. To su potvrdili mnogi eksperimenti, poput gubitka antitumorskog svojstva kod miseva kojima je po rodjenju odstranjena grudna zlezda, ili im je ubrizgavanan anti-limfocitni serum (Oqi i Liu 1999). Rezultat ovog istrazivanja sugerise da antitumorsko dejstvo polisaharida zahteva netaknute T-celije, i da se obavlja preko mehanizma imuno-sistema koji zavisi od timusa. Takodje, antitumorno dejstvo lentinana i ostalih polisaharida sprecava se prethodnim tretmanom antimakrofagim agensima (kakav je karagenan, na primer).

Najcesci uzrok neuspeha lecenja je pojava udaljenih metastaza
Opstepriznati modus operandi u lecenju raka podrazumeva operaciju sa ili bez terapije zracenjem. Zracenje se uspesno primenjuje kod mnogih oblika raka, dok je hemoterapija postala integralni deo multidisciplinarnog lecenja raka a sluzi i kao palijativna mera u slucaju uznapredovalog oblika raka.

Нема коментара:

Постави коментар